-
Schedule and Team Info
2006 World Cup Schedule
Date Played Local Kick Off Time Groups Teams & Scheduled Match Match Venue
========= ======= ====== ===== =================== ==========
Fri 9 June 18:00 Group A1 Germany v Group A2 Costa Rica Munich
Fri 9 June 21:00 Group A3 Poland v Group A4 Ecuador Gelsenkirchen
Sat 10 June 15:00 Group B1 England v Group B2 Paraguay Frankfurt
Sat 10 June 18:00 Group B3 Trinidad & Tobago v Group B4 Sweden Dortmund
Sat 10 June 21:00 Group C1 Argentina v Group C2 Cote de Ivore Hamburg
Sun 11 June 15:00 Group C3 Serbia & Montenegro v Group C4 Netherlands Leipzig
Sun 11 June 18:00 Group D1 Mexico v Group D2 Iran Nuremberg
Sun 11 June 21:00 Group D3 Angola v Group D4 Portugal Cologne
Mon 12 June 21:00 Group E1 Italy v Group E2 Ghana Hanover
Mon 12 June 18:00 Group E3 USA v Group E4 Czech Rep. Gelsenkirchen
Mon 12 June 15:00 Group F3 Australia v Group F4 Japan Kaiserslautern
Tues 13 June 21:00 Group F1 Brazil v Group F2 Croatia Berlin
Tue 13 June 18:00 Group G1 France v Group G2 Switzerland Stuttgart
Tue 13 June 15:00 Group G3 Korea Rep. v Group G4 Togo Frankfurt
Wed 14 June 15:00 Group H1 Spain v Group H2 Ukraine Leipzig
Wed 14 June 18:00 Group H3 Tunisia v Group H4 Saudi Arabia Munich
Wed 14 June 21:00 Group A1 Germany v Group A3 Poland Dortmund
Thu 15 June 15:00 Group A4 Ecuador v Group A2 Costa Rica Hamburg
Thu 15 June 18:00 Group B1 England v Group B3 Trinidad & Tobago Nuremberg
Thu 15 June 21:00 Group B4 Sweden v Group B2 Paraguay Berlin
Fri 16 June 15:00 Group C1 Argentina v Group C3 Serbia & Montenegro Gelsenkirchen
Fri 16 June 18:00 Group C4 Netherlands v Group C2 Cote de Ivore Stuttgart
Fri 16 June 21:00 Group D1 Mexico v Group D3 Angola Hanover
Sat 17 June 15:00 Group D4 Portugal v Group D2 Iran Frankfurt
Sat 17 June 21:00 Group E1 Italy v Group E3 USA Kaiserslautern
Sat 17 June 18:00 Group E4 Czech Rep. v Group E2 Ghana Cologne
Sun 18 June 18:00 Group F1 Brazil v Group F3 Australia Munich
Sun 18 June 15:00 Group F4 Japan v Group F2 Croatia Nuremberg
Sun 18 June 21:00 Group G1 France v Group G3 Korea Rep. Leipzig
Mon 19 June 15:00 Group G4 Togo v Group G2 Switzerland Dortmund
Mon 19 June 21:00 Group H1 Spain v Group H3 Tunisia Stuttgart
Mon 19 June 18:00 Group H4 Saudi Arabia v Group H2 Ukraine Hamburg
Tue 20 June 16:00 Group A4 Ecuador v Group A1 Germany Berlin
Tue 20 June 16:00 Group A2 Costa Rica v Group A3 Poland Hanover
Tue 20 June 21:00 Group B2 Paraguay v Group B3 Trinidad & Tobago Kaiserslautern
Tue 20 June 21:00 Group B4 Sweden v Group B1 England Cologne
Wed 21 June 21:00 Group C4 Netherlands v Group C1 Argentina Frankfurt
Wed 21 June 21:00 Group C2 Cote de Ivore v Group C3 Serbia & Montenegro Munich
Wed 21 June 16:00 Group D4 Portugal v Group D1 Mexico Gelsenkirchen
Wed 21 June 16:00 Group D2 Iran v Group D3 Angola Leipzig
Thu 22 June 16:00 Group E4 Czech Rep. v Group E1 Italy Hamburg
Thu 22 June 16:00 Group E2 Ghana v Group E3 USA Nuremberg
Thu 22 June 21:00 Group F4 Japan v Group F1 Brazil Dortmund
Thu 22 June 21:00 Group F2 Croatia v Group F3 Australia Stuttgart
Fri 23 June 21:00 Group G2 Switzerland v Group G3 Korea Rep. Hanover
Fri 23 June 21:00 Group G4 Togo v Group G1 France Cologne
Fri 23 June 16:00 Group H2 Ukraine v Group H3 Tunisia Berlin
Fri 23 June 16:00 Group H4 Saudi Arabia v Group H1 Spain Kaiserslautern
Second Round Matches
Date Played Local Kick Off Time Groups, Teams & Scheduled Match Match Venue
========== ============= ========================== ==========
Sat 24 June 17:00 G 1 Group A Winner v Group B Second place Munich
Sat 24 June 21:00 G 3 Group C Winner v Group D Second place Leipzig
Sun 25 June 17:00 G 2 Group B Winner v Group A Second place Stuttgart
Sun 25 June 21:00 G 4 Group D Winner v Group C Second place Nuremberg
Mon 26 June 17:00 G 5 Group E Winner v Group F Second place Kaiserslautern
Mon 26 June 21:00 G 7 Group G Winner v Group H Second place Cologne
Tue 27 June 17:00 G 6 Group F Winner v Group E Second place Dortmund
Tue 27 June 21:00 G 8 Group H Winner v Group G Second place Hanover
Quarter Finals
Date Played Local Kick Off Time Groups, Teams & Scheduled Match Match Venue
========= ============== ========================= ==========
Fri 30 June 17:00 G 9 G 1 Winner v G 3 Winner Berlin
Fri 30 June 21:00 G 10 G 5 Winner v G 7 Winner Hamburg
Sat 1 July 21:00 G 11 G 6 Winner v G 8 Winner Frankfurt
Sat 1 July 17:00 G 12 G 2 Winner v G 4 Winner Gelsenkirchen
Semi Finals
Date Played Local Kick Off Time Groups, Teams & Scheduled Match Match Venue
======== ============== ========================== ==========
Tue 4 July 21:00 G 9 Winner v G 10 Winner Dortmund
Wed 5 July 21:00 G 12 Winner v G 11 Winner Munich
Third Place Play-Off
Date Played Local Kick Off Time Groups, Teams & Scheduled Match Match Venue
========= ============== ========================== =========
Sat 8 July 21:00 Not yet known v Not yet known Stuttgart
Final
Date Played Local Kick Off Time Groups, Teams & Scheduled Match Match Venue
========= ========== ============================ ==========
Sun 9 July 20:00 Not yet known v Not yet known Berlin
-
World Cup record:Brazil
=================
1930 First round
1934 First round
1938 Third place
1950 Runners up
1954 Quarter-finals
1958 Winners
1962 Winners
1966 First round
1970 Winners
1974 Fourth place
1978 Third place
1982 Second round
1986 Quarter-finals
1990 Second round
1994 Winners
1998 Runners up
2002 Winners
-
World Cup record:France
===================
1930 First round
1934 First round
1938 Second round
1954 First round
1958 Third place
1966 First round
1978 First round
1982 Fourth place
1986 Third place
1998 Winners
2002 First round
-
World Cup record:Senegal
===================
2002 Quarter-finals
-
World Cup record:Uruguay
===================
1930 Winners
1950 Winners
1954 Fourth place
1962 First round
1966 Quarter-finals
1970 Fourth place
1974 First round
1986 Second round
1990 Second round
2002 First round
-
World Cup record: Denmark
=====================
1986 Second round
1998 Quarter-finals
2002 Second round
-
World Cup record:Spain
==================
1934 Quarter-finals
1950 Fourth place
1962 First round
1966 First round
1978 First round
1982 Second round
1986 Quarter-finals
1990 Second round
1994 Quarter-finals
1998 First round
2002 Quarter-finals
-
World Cup record:Slovaneia
=====================
2002 First round
-
World Cup record:Paraguay
====================
1930 First round
1950 First round
1958 First round
1986 Second round
1998 Second round
2002 Second round
-
World Cup record:South Africa
======================
1998 First round
2002 First round
-
World Cup record:turkey
==================
1954 First round
2002 Third place
-
World Cup record:China
=================
2002 First round
-
World Cup record:CostaRica
=====================
1990 Second round
2002 First round
-
World Cup record:South Korea
=======================
1954 First round
1986 First round
1990 First round
1994 First round
1998 First round
2002 Fourth place
-
World Cup record:Poland
==================
1938 First round
1974 Third place
1978 Second round
1982 Third place
1986 Second round
2002 First round
-
World Cup record:USA
=================
1930 Semi-finals
1934 First round
1950 First round
1990 First round
1994 Second round
1998 First round
2002 Quarter-finals
-
World Cup record:Portugal
====================
1966 Third place
1986 First round
2002 First round
-
World Cup record:Germany
====================
1934 Third place
1938 First round
1954 Winners
1958 Fourth place
1962 Quarter-finals
1966 Runners up
1970 Third place
1974 Winners
1978 Second round
1982 Runners up
1986 Runners up
1990 Winners
1994 Quarter-finals
1998 Quarter-finals
2002 Runners up
-
World Cup record:Saudi Arabia
=======================
1994 Second round
1998 First round
2002 First round
-
World Cup record:Ireland
===================
1990 Quarter-finals
1994 Second round
2002 Second round
-
World Cup record:Cameroon
=====================
1982 First round
1990 Quarter-finals
1994 First round
1998 First round
2002 First round
-
World Cup record:Argentina
====================
1930 Runners up
1934 First round
1958 First round
1962 First round
1966 Quarter-finals
1974 Second round
1978 Winners
1982 Second round
1986 Winners
1990 Runners up
1994 Second round
1998 Quarter-finals
2002 First round
-
World Cup record:Nigeria
==================
1994 Second round
1998 Second round
2002 First round
-
World Cup record:England
====================
1950 First round
1954 Quarter-finals
1958 First round
1962 Quarter-finals
1966 Winners
1970 Quarter-finals
1982 Second round
1986 Quarter-finals
1990 Fourth place
1998 Second round
2002 Quarter-finals
-
World Cup record:Sweden
===================
1934 Quarter-finals
1938 Fourth place
1950 Third place
1958 Runners up
1970 First round
1974 Second round
1978 First round
1990 First round
1994 Third place
2002 Second round
-
World Cup record:Italy
=================
1934 Winners
1938 Winners
1950 First round
1954 First round
1962 First round
1966 First round
1970 Runners up
1974 First round
1978 Fourth place
1982 Winners
1986 Second round
1990 Third place
1994 Runners up
1998 Quarter-finals
2002 Second round
-
World Cup record:Ecuador
===================
2002 First round
-
World Cup record:Croatia
===================
1998 Third place
2002 First round
-
World Cup record:Mexico
===================
1930 First round
1950 First round
1954 First round
1958 First round
1962 First round
1966 First round
1970 Quarter-final
1978 First round
1986 Quarter-final
1994 Second round
1998 Second round
2002 Second round
-
World Cup record:Japan
==================
1998 First round
2002 Second round
-
World Cup record:Belgium
===================
1930 First round
1934 First round
1938 First round
1954 First round
1970 First round
1982 Second round
1986 Fourth place
1990 Second round
1994 Second round
1998 First round
2002 Second roun
-
World Cup record:Russia
==================
(1958-90 as Soviet Union)
1958 Quarter-finals
1962 Quarter-finals
1966 Fourth place
1970 Quarter-finals
1982 Second round
1986 Second round
1990 First round
1994 First round
2002 First round
-
World Cup record:Tunisia
===================
1978 First round
1998 First round
2002 First round
-
Squads
Group A
Germany
Goalkeepers:Jens Lehmann (Arsenal), Oliver Kahn (Bayern Munich), Timo Hildebrand (VfB Stuttgart)
Defenders:Arne Friedrich (Hertha Berlin), Robert Huth (Chelsea), Marcell Jansen (Borussia Monchengladbach), Per Mertesacker (Hannover), Christoph Metzelder (Borussia Dortmund), Philipp Lahm (Bayern Munich), Jens Nowotny (Bayer Leverkusen)
Midfielders: Michael Ballack (Chelsea), Bastian Schweinsteiger (Bayern Munich), Tim Borowski (Werder Bremen), Torsten Frings (Werder Bremen), Sebastian Kehl (Borussia Dortmund), Bernd Schneider (Bayer Leverkusen), Thomas Hitzlsperger (VfB Stuttgart), David Odonkor (Borussia Dortmund)
Forwards:Miroslav Klose (Werder Bremen), Lukas Podolski (FC Cologne), Mike Hanke (VfL Wolfsburg), Oliver Neuville (Borussia Monchengladbach), Gerald Asamoah (Schalke 04)
-
Costa Rica
Goalkeepers: Jose Francisco Porras (Saprissa), Alvaro Mesen (Heredeniano), Wardy Alfaro (Alajuelense)
Defenders: Luis Marin (Alajuelense), Gilberto Martinez (Brescia), Jervis Drummond (Saprissa), Leonardo Gonzalez (Herediano), Michael Rodriguez (Alajuelense), Harold Wallace (Alajuelense), Michael Umana (Herediano), Gabriel Badilla (Saprissa), Douglas Sequeira (Salt Lake)
Midfielders: Danny Fonseca (Brujas), Randall Azofeifa (Saprissa), Mauricio Solis (Comunicaciones), Walter Centeno (Saprissa), Cristian Bolanos (Saprissa), Carlos Hernandez (Alajuelense)
Forwards: Paulo Wanchope (Herediano), Kurt Bernard (Unattached), Ronald Gomez (Saprissa), Victor Nunez (Alajuelense), Alvaro Saborio (Saprissa)
-
Ecuador
Goalkeepers: Edwin Villafuerte (Deportivo Quito), Cristian Mora (Liga de Quito), Damian Lanza (Aucas)
Defenders: Ivan Hurtado (Unattached), Geovanny Espinoza (Liga de Quito), Paul Ambrossi (Liga de Quito), Neicer Reasco (Liga de Quito), Ulises de la Cruz (Aston Villa), Jorge Guagua (El Nacional), Jose Luis Perlaza (Olmedo)
Midfielders: Marlon Ayovi (Deportivo Quito), Edwin Tenorio (Barcelona), Edison Mendez (Liga de Quito), Patricio Urrutia (Liga de Quito), Cristian Lara (El Nacional), Segundo Castillo (El Nacional), Antonio Valencia (Recreativo Huelva), Luis Saritama (Deportivo Quito)
Forwards: Felix Borja (El Nacional), Christian Benitez (El Nacional), Ivan Kaviedes (Argentinos Juniors), Agustin Delgado (Liga de Quito), Carlos Tenorio (Al Sadd)
-
Group B
England
Goalkeepers: Paul Robinson (Tottenham), David James (Manchester City), Scott Carson (Liverepool)
Defenders: Gary Neville (Manchester Utd), Rio Ferdinand (Manchester Utd), John Terry (Chelsea), Ashley Cole (Arsenal), Sol Campbell (Arsenal), Jamie Carragher (Liverpool), Wayne Bridge (Chelsea)
Midfielders: David Beckham (Real Madrid), Michael Carrick (Tottenham), Frank Lampard (Chelsea), Steven Gerrard (Liverpool), Owen Hargreaves (Bayern Munich), Jermaine Jenas (Tottenham), Stewart Downing (Middlesbrough), Joe Cole (Chelsea), Aaron Lennon (Tottenham)
Forwards: Michael Owen (Newcastle), Peter Crouch (Liverpool), Wayne Rooney (Manchester Utd), Theo Walcott (Arsenal)
-
Paraguay
Goalkeepers: Justo Villar (Newell's Old Boys), Aldo Bobadilla (Libertad), Derlis Gomez (Sportivo Luqueno)
Defenders: Denis Caniza (Cruz Azul), Carlos Gamarra (Palmeiras), Julio Cesar Caceres (River Plate), Delio Toledo (Zaragoza), Paulo Da Silva (Toluca), Julio Manzur (Santos), Jorge Nunez (Estudiantes de La Plata)
Midfielders: Edgar Barreto (NEC), Roberto Acuna (Deportivo La Coruna), Carlos Humberto Paredes (Reggina), Julio Dos Santos (Bayern Munich), Cristian Riveros (Libertad), Carlos Bonet (Libertad), Jose Montiel (Olimpia), Diego Gavilan (Newell's Old Boys)
Forwards: Roque Santa Cruz (Bayern Munich), Nelson Haedo (Werder Bremen), Jose Cardozo (San Lorenzo de Almagro), Salvador Cabanas (Jaguares de Chiapas), Nelson Cuevas (Pachuca)
-
Trinidad and Tobago
Goalkeepers: Kelvin Jack (Dundee), Shaka Hislop (West Ham United), Clayton Ince (Coventry City)
Defenders: Dennis Lawrence (Wrexham) Cyd Gray (CL Financial San Juan Jabloteh), Marvin Andrews (Rangers), Brent Sancho (Gillingham), Ian Cox (Gillingham), Atiba Charles (W Connection), Avery John (New England Revolution)
Midfielders: Silvio Spann (unattached), Chris Birchall (Port Vale), Aurtis Whitley (CL Financial San Juan Jabloteh), Anthony Wolfe (Jabloteh), Densill Theobald (Falkirk), Carlos Edwards (Luton Town), Dwight Yorke (Sydney FC), Russell Latapy (Falkirk)
Strikers: Stern John (Coventry City), Kenwyne Jones (Southampton), Collin Samuel (Dundee United), Jason Scotland (St Johnstone), Cornell Glen (LA Galaxy)
-
Sweden
Goalkeepers: Andreas Isaksson (Rennes), John Alvbage (Viborg), Rami Shaaban (Fredrikstad)
Defenders: Erik Edman (Rennes), Petter Hansson (Heerenveen), Teddy Lucic (Hacken), Olof Mellberg (Aston Villa), Karl Svensson (Gothenburg), Mikael Nilsson (Panathinaikos), Fredrik Stenman (Leverkusen)
Midfielders: Daniel Andersson (Malmo), Niclas Alexandersson (Gothenburg), Kim Kallstrom (Rennes), Tobias Linderoth (Copenhagen), Christian Wilhelmsson (Anderlecht), Anders Svensson (Elfsborg), Fredrik Ljungberg (Arsenal)
Forwards: Marcus Allback (Copenhagen), Johan Elmander (Brondby), Zlatan Ibrahimovic (Juventus), Mattias Jonson (Djurgarden Stockholm), Henrik Larsson (Barcelona), Markus Rosenberg (Ajax)