Results 1 to 2 of 2

Thread: National Film Awards 2011: Winnerís List

  1. #1
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    46,704

    Default National Film Awards 2011: Winnerís List




    The 58th National Film Award Winners were announced and here is the list of the chosen ones. Bharatstudent congratulates each and every winner on their rare achievement.

    BEST FEATURE FILM: Adaminte Makan Abu (Malayalam)
    Producer: Salim Ahamed
    Director: Salim Ahamed

    INDIRA GANDHI AWARD FOR BEST DEBUT FILM OF A DIRECTOR: Baboo Band Baaja (Marathi)
    Producer: Nita Jadhav
    Director: Rajesh Pinjani

    AWARD FOR BEST POPULAR FILM PROVIDING WHOLESOME ENTERTAINMENT: Dabangg (Hindi)
    Producer: Arbaaz Khan, Malaika Arora Khan and Dhilin Mehta
    Director: Abhinav Singh Kashyap

    NARGIS DUTT AWARD FOR BEST FEATURE FILM ON NATIONAL INTEGRATION: Moner Manush (Bengali)
    Producer: Gautam Kundu
    Director: Goutam Ghose

    BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: Champions (Marathi)
    Producer: Aishwarya Narkar
    Director: Ramesh More

    BEST FILM ON ENVIRONMENT CONSERVATION/PRESERVATION: Bettada Jeeva (Kannada)
    Producer: Basantkumar Patil
    Director: P Sheshadri

    BEST CHILDREN’S FILM: Hejjegalu (Kannada)
    Producer: Basantkumar Patil
    Director: PR Ramadas Naidu

    BEST DIRECTION: Vetrimaran for Aadukalam (Tamil)

    BEST ACTOR: Dhanush for Aadukalam (Tamil) and Salim Kumar for Adaminte Makan Abu (Malayalam)

    BEST ACTRESS: Mitalee Jagtap Varadkar for Baboo Band Baaja (Marathi) and Saranya Ponvannan for Thenmerkku Paruvakkatru (Tamil)

    BEST SUPPORTING ACTOR: J Thambi Ramaiah for Mynaa (Tamil)

    BEST SUPPORTING ACTRESS: Sukumari for Namma Gramam (Tamil)

    BEST CHILD ARTIST: Harsh Mayar for I am Kalam (Hindi), Shantanu Ranganekar and Machindra Gadkar for Champions (Marathi) and Vivek Chabukswar for Baboo Band Baaja (Marathi)

    BEST MALE PLAYBACK SINGER: Suresh Wadkar for Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)

    BEST FEMALE PLAYBACK SINGER: Rekha Bhardwaj for Ishqiya (Hindi)

    BEST CINEMATOGRAPHY: Madhu Ambat for Adaminte Makan Abu (Malayalam)

    BEST SCREENPLAY: (Original): Vetrimaran for Aadukalam (Tamil)

    BEST SCREENPLAY: (Adapted): Anant Mahadevan and Sanjay Pawar for Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)

    BEST SCREENPLAY: (Dialogues): Sanjay Pawar for Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)

    BEST AUDIOGRAPHY: Kaamod Kharade (Location Sound Recordist) for Ishqiya (Hindi)

    BEST AUDIOGRAPHY: Subhadeep Sengupta (Sound Designer) for Chitrasutram (Malayalam)

    BEST AUDIOGRAPHY: Debajit Changmai (Re-recordist of the final mixed track) for Ishqiya (Hindi)

    BEST EDITING: TE Kishore for Aadukalam (Tamil)

    BEST PRODUCTION DESIGN: Sabu Cyril for Enthiran (Tamil)

    BEST COSTUME DESIGNER: Indrans Jayan for Namma Gramam (Tamil)

    BEST MAKE-UP ARTIST: Vikram Gaikwad for Moner Manush (Bengali)

    BEST MUSIC DIRECTION (Songs): Vishal Bhardwaj for Ishqiya (Hindi)

    BEST MUSIC DIRECTION (Background Score): Issak Thomas Kottakapally for Adaminte Makan Abu (Malayalam)

    BEST LYRICS: Vairamuthu for Thenmerkku Paruvakkatru (Tamil)

    SPECIAL JURY AWARD: Mee Sindhutai Sapkal (Marathi)
    Producer: Bindiya and Sachin Khanolkar
    Director: Anant Narayan Mahadevan

    BEST SPECIAL EFFECTS: V Srinivas M Mohan for Enthiran (Tamil)

    BEST CHOREOGRAPHY: Dinesh Kumar for Aadukalam (Tamil)

    BEST FEATURE FILM IN EACH OF THE LANGUAGE SPECIFIED IN THE SCHEDULE VIII OF THE CONSTITUTION

    BEST ASSAMESE FILM: Jetuka Patar Dare
    Producer: Md. Noorul Sultan
    Director: Jadumoni Dutta Rajat Kamal

    BEST BENGALI FILM: Ami Aadu
    Producer: New Theatres Pvt. Ltd
    Director: Sonmath Gupta Rajat Kamal

    BEST HINDI FILM: Do Dooni Char
    Producer: Arindam Chaudhuri
    Director: Habib Faisal

    BEST KANNADA FILM: Puttakkana Highway
    Producer: Shylaja Nag and Prakash Raj
    Director: B Suresha

    BEST MALAYALAM FILM: Veettilekkulla Vazhi
    Producer: BC Joshi
    Director: Dr Biju

    BEST MARATHI FILM: Mala Aai Vhhaychay
    Producer: Samruddhi Porey
    Director: Samruddhi Porey

    BEST TAMIL FILM: Thenmerkku Paruvakkatru
    Producer: Shibu Isaac
    Director: Seenu Ramasamy

    BEST ENGLISH FILM: Memories in March
    Producer: Shrikant Mohta
    Director: Sanjoy Nag

    SPECIAL MENTION: Bettada Jeeva (Kannada)
    Late Shivaram Karanth

    SPECIAL MENTION: Aadukalam (Tamil)
    VIS Jayaraman

    NON-FEATURE FILMS

    BEST NON-FEATURE FILM: Germ (Hindi)
    Producer: Satyajit Ray Film & Television Institute, Kolkata
    Director: Snehal R Nair

    BEST DEBUT NON-FEATURE FILM OF A DIRECTOR: Pistulya (Marathi & Telugu)
    Producer: Nagraj Manjule
    Director: Nagraj Manjule

    BEST ETHNOGRAPHIC FILM: Songs of Mashangva (Tangkhul, Manipuri & English)
    Producer: Oinam Doren
    Director: Oinam Doren

    BEST BIOGRAPHICAL FILM: Nilamadhaba (English)
    Producer: Films Division
    Director: Dilip Patnaik

    BEST ARTS AND CULTURE FILM: Leaving Home (English & Hindi)
    Producer: Jaideep Varma
    Director: Jaideep Varma

    BEST SCIENCE & TECHNOLOGY FILM: Heart to Heart (Manipuri & English)
    Producer: Rotary Club of Imphal
    Director: Bachaspatimayum Sunzu

    BEST PROMOTIONAL FILM: Ek Ropa Dhan (Hindi)
    Producer: Meghnath Bhattacharjee
    Director: Biju Toppo and Meghnath Bhattacharjee

    BEST ENVIRONMENT FILM: Iron is Hot (English)
    Producer: Meghnath Bhattacharjee
    Director: Biju Toppo and Meghnath Bhattacharjee

    BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: Understanding Trafficking (Bengali, Hindi & English)
    Producer: Cinemawoman
    Director: Ananya Chakraborti

    BEST EDUCATIONAL FILM: Advaitham (Telugu)
    Producer: K Vijaypal Reddy
    Director: Pradeep Maadugula

    BEST FILM ON SPORTS: Boxing Ladies (Hindi)
    Producer: Satyajit Ray Film & Television Institute, Kolkata
    Director: Anusha Nandakumar

    BEST INVESTIGATIVE FILM: A Pestering Journey (Malayalam, Punjabi, Hindi, English & Tulu)
    Producer: Ranjini Krishnan
    Director: KR Manoj

    SPECIAL JURY AWARD: Kabira Khada Bazaar Mein (Hindi)
    Producer: Srishti School of Art, Design & Technology, Bangalore
    Director: Shabnam Virmani

    SHORT FICTION FILM: Kal 15 August Dukan Band Rahegi (Hindi)
    Producer: Film & Television Institute of India, Pune
    Director: Prateek Vats

    BEST FILM ON FAMILY VALUES: Love in India (Bengali & English)
    Producer: Overdose
    Director: Kaushik Mukherjee

    BEST DIRECTION: Shyam Raat Seher (Hindi & Engish)
    Director: Arunima Sharma

    BEST CINEMATOGRAPHY: Shyam Raat Seher (Hindi & English)
    Cameraman: Murali G

    BEST AUDIOGRAPHY: Harikumar Madhavan Nair

    BEST EDITING: Tinni Mitra for Germ (Hindi)

    BEST NARRATION: (for Writing the Narration): Nilanjan Bhattacharya for Johar: Welcome to Our World (Hindi and English)

    SPECIAL MENTION: Ottayal (One Woman Alone) (Malayalam)
    Director: Shiny Jacob Benjamin

    SPECIAL MENTION: The Zeliangrongs (Manipuri & English)
    Director: Ronel Haobam

    SPECIAL MENTION: Pistulya (Marathi & Telugu)
    Child Artist: Suraj Pawar

    BEST WRITING ON CINEMA

    BEST BOOK ON CINEMA: From Rajahs and Yogis to Gandhi and Beyond: Images of India in International Films of the Twentieth Century (English) Publisher: Seagull Books
    Author: Vijaya Mulay

    SPECIAL MENTION: Cinema Bhojpuri (English)

    SPECIAL MENTION: Thiraicheelai (Tamil)

    BEST FILM CRITIC: Joshy Joseph (English)

    BEST FILM CRITIC: N Manu Chakravarthy (Kannada & English)

    Keywords:Latest film news, tamil film, malayalam film, english film, film award, state award, national award, film critics award
    Last edited by minisoji; 05-20-2011 at 11:08 AM.

  2. #2
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    94

    Default

    Interesting!Thanks for sharing this list here.
    Thanks!

    movie review|movies in theaters

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •